12-15.06.2025г. Св. Ахил, Метеора, Ф. Македонски, Кастория, Воден, Цар Самуил, Солун. Цена 510 лв.
Заповядайте на новата ни дестинация до Метеора с посещение на Солун и Едеса.
Маршрут: София – Вергина – Козани – Св. Ахил – Метеора – Едеса – Солун – София
Гост-лектор: уточнява се
Заповядайте на сакралното ни, кулинарно и красиво пътешествие в Гърция за ценители. Кратко резюме на посещаваните места по маршрута:
– Маршрутът е с предимства, подбран с престой в Козани – столицата на Гъбите и още по- близо до Метеорите.
Това ни дава следните предимства: По-бързо придвижване до Метеорите, където вместо 2 може да видим 4, а защо не и 5 от тях? По лесно и удобно придвижване до острова на св. Ахил, както и до другите обекти.
1. Метеорите наподобяват орани в тялото погледнати отгоре и според легендата въздействат положително на организма ни. Ще имаме време да получим повече от мястото. Козани освен музеите си може да покаже много вкусотии- също част от традициите на града. Посетителят може да опита млечни изделия и колбаси, вино и ципуро (ракия) от шафран и анасон, плодове и мармалади от Велвендо (www.clickatlife.gr/story.aspx?id=2275116 ), гъби и кестени от македонската земя и всички традиционни рецепти от Козани. Когато дойдете тук, трябва да опитате япракия (зелеви сърми със свинско), гювечетата и бубари (мезе от пълнено шкембе с ориз, свинска кайма и дроб). Друга голяма забележителност са господарските къщи от 18 век, които са построени от местните търговци по време на разцвета на занаятите и на архитектурата. Днес са запазени 3 от тях- на Георгиос Ласанис, на ГригориосВуркас и на Вуркс- Кацикас. В първата се намира общинската картографска ( http://cartography.web.auth.gr/Kozani/ ) в която се пази и един от малкото оригинали на хартата на РигасФереос.
– Метеора (гр. Μετέωρα) е удивително място в Централна Гърция, където е все още жива втората по големина и по важност (след Света Гора) монашеска република, обитаваща манастири на върховете на грандиозни, устремени към небето, скални кули. Метеора е едно от най-привлекателните места за поклонници и туристи в Гърция. Намира се северо-западната част на Тесалийската равнина на около 170 км югозападно от град Литохоро, на около 70 км западно от главния град на Тесалия Лариса, на 21 км от град Трикала и на 1-2 километра от град Каламбака (Стаги). Там сред гъстата тъмнозелена маса на дърветата се извисяват около 60 на брой гигантски (високи до 300 метра) скали, придобили през вековете вид на извисяващи се към небето кули с разнообразна форма. Когато светлината на Христовата истина осияла тези дотогава езически места, фантастичната, неземна природа на Метеора, привлякла подвижници, презрели земното и устремени към небесното, следващи своя път към Горния Йерусалим. Настанили се сякаш между небето и земята в множеството скални ниши и пещери на Метеора. В долината живеели хора, шумял живот, но поривът на вятъра не донасял до смирените отшелници дори шепота на суетния живот. В труд и молитва те съзерцавали творението и прославяли Твореца. В Кастраки отшелниците построили през XI в. първия монашески скит, а по-късно – първия манастир „Дупиани“ и църквата „Протатон“, по подобие на едноименната църква на Света Гора Атон. Така било поставено началото на общежителния манастирски живот в Метеора. Отшелниците ставали все повече и повече, и не след дълго по върховете на гигантските сиви скали те изградили десетки манастири, до които достигали с вдълбани в камъка стъпала, с въжени стълби, мостове и подемни мрежи.
Метеорите са успели да удържат на нашествията на чуждоземците, но не и на „благата“ на съвременната цивилизация. От 1958 г. пътища и стълби извеждат право в манастирите хиляди туристи. Светския шум, от който някога монасите-отшелници са бягали, през XX век навлиза сам при тях. Днес монашеският живот на Метеорите е почти замрял и от десетките манастири действащи са само седем (от север на юг):
* Mанастирът „Преображение Христово“, наричан „Големият метеор“ – най-забележителният;
* „Свети Варлаам“;
* „Свети Николай Анапавс“ – един от най-живописните;
* „Света Варвара“ („Русану“) – девически, най-малкият манастир;
* „Света Троица“ – най-труднодостъпният;
* „Свети Стефан“ – девически, надвесен над градчето Каламбака;
* „Ипапантис“ (Ипапанди) – затворен за посещения
Останалите са или превърнати в руини, или са пусти, напомняйки ни с въздишка: „Покайте се, защото се приближи Царството небесно“ (Марк. 1:15, Мат. 4:17).
Всъщност Метеора означава „висящ във въздуха“, „намиращ се между небето и земята“ и специалистите-геолози отреждат на областта почетно роднинство с древния Олимп. Нагъването на земните пластове, което довело да образуването на Олимп, станало причина и за оттеглянето на водите на праисторическото Тесалийско езеро към морето, а на това място останали изваяните от водата каменни стълбове.
Християнски подвижници от дълбока древност обитавали скалите и пещерите по отвесните склонове, сякаш виждайки в каменната хармония на „висящите камъни“ отворена и жива страница от книга Битие. Но „едва“ преди 600 години на върха на един от стълбовете се появява първият общежитиен манастир, основан от св. АтанасийМетеорски през 1340 г., който и дава на местността това поетично прозвище. Неговият манастир е разположен на най-високата скала в каменната гора и носи името „Велик Метеор“ или „Платилитос“ (плосък камък).
Някога тук е имало 24 манастира, но днес са запазени само 15. От тях шест действащи – четири мъжки и два женски. В този небесен монашески град достъпът на жени е бил първоначално забранен, по подобие на Света Гора, а и на много други мъжки обители през византийския период. Но тъй като много жени са започнали да търсят убежище от турските набези в каменните пещери наоколо, постепенно са били създадени и първите женски обители. Манастирите съхраняват стенописи от известни майстори като Теофан Грек, Джорджи, Франко Кателано и други.
2. Също така ще посетим и стария български град Воден с днешно име Едеса – До 1977 г. Едеса е смятан за древния македонски град Айгай. Тогава обаче откриват владетелската гробница Вергина. След като през 1923 Турция и Гърция разменят населенията си, старото славянско име на града е заменено със средновековното Едеса. През IX-X в. Воден попада в Първото българско царство от времето на Симеон Велики. Смята се, че Самуил е владеел или от Видин, или от тук, Давид – от Преспа, Мойсей – от Струмица, а Аарон – от Средец. Когато през 1001 г. Василий II обсажда Воден, среща силната съпротива на Драгшан, който не иска и не иска да се предаде. Накрая градът пада, Драгшан е изпратен в Солун, но избягва, а впоследствие връща Воден в България. През XIV в. градът става отново византийски, а накрая попада в Османската империя. Към XIX в. в града живеят българи и гърци и водят продължителни спорове кой е по-по-най в църковните дела. След Междусъюзническата война градът отново е в Гърция. Българските църковни и читалищни институции са закрити. Постепенно българското население се изселва към България. След него си тръгват и мюсюлманите. Заселват се гърци бежанци от Мала Азия.
Забележка: В манастирите е неприемливо да се влиза с къси панталони и голи рамене, а жените трябва да са с поли. Моля имайте предвид подходящо облекло за там. Неподготвените могат да вземат назаем пола или шал на входа на всеки манастир.
ДЕН 1 – 12.06.2025 г.
– 07:00 часа – Тръгване от София от малката автогара Сердика, бившия Трафик маркет – срещу централна гара.
– Преминаване на граничните пунктове Кулата-Промахон. Пристигане във Вергина.
– Посещение на гробницата на един от най-великите представители на македонската династия – Филип ІІ Македонски; разглеждане на руините на древния македонски дворец с богата експозиция на всичко намерено в нея: златни накити, погребални съдове, оръжия и др. Кратка беседа на място.
– Отпътуване за Едеса /Воден/, един от най-красивите градове в северна Гърция. Името си дължи на богатството си на вода, водопади и зеленина. Свободно време за разходка сред красивия парк и неповторимите водопади на град Едеса.
Продължаваме към Козани – столицата на гъбите, където ни очаква чара на гръцките градчета и кулинария във всяко заведение. Хотела е в центъра на града
– Нощувка в Козани.
ДЕН 2 – 13.06.2025 г.
– 07:00 – 08:00 Закуска;
– 08:00 – Потегляне за мистичните „небесни“ манастири Метеора. Около 2 часа е пътя. Беседи по време на пътуването.
Ще се опитаме да посетим възможно най- много манастири. Но три ще бъдат абсолютно достатъчни, за да усетите духът на поклонничеството:
* Преображение Господне, наричан Големият метеор;
* Свети Стефан девически манастир;
* Свети Никола Анапавс;
* При достатъчно време и желание за самостоятелно посещение ще бъдат манастирите Света Варвара /Русану/ и Света Троица.
– Завръщане в Козани. Време за чаша вино или разходка из някогашното българско поселище.
ДЕН 3 – 14.06.2025 г.
– 07:30 – 08:30 – Закуска;
– Отпътуване към езерото „Малка Преспа” и остров Св.Ахил, разположен в живописното езеро. Островът на цар Самуил. Тук се е намирал легендарният град Преспа основан от цар Самуил през 10 век, тук била и една от любимите му резиденции. Тук са още и руините на един от седемте катедрални храма, градени още от цар Борис, веднага след покръстването му. Именно в този разкошен храм със застроена площ от 968 м2, цар Самуил положил мощите на свети Ахил от Лариса, за да пази светеца, острова и българите. В средата на 20 век гръцки археолози при разкопки разкриват и доказват, че в храма е бил погребан самият цар Самуил, както и неговия син цар Гаврил Радомир.
– Следобед разглеждане на Кастория: Твърди се, че това са очите на Боговете, гледащи към някогашните български земи. Езерото е място на стотици легенди, романтични и епични моменти от българската история, осветени с много силен дух и въздишки. Мястото е напоено с мистична сила. Кастория е град в северозападната част на Егейска Македония. Градът е част от административната област Западна Македония. Населението на Кастория е малко над 15 хил. души. Градът е център на Костурската епархия на гръцката църква. Кастория е разположен на полуостров в Костурското езеро (на гръцки Орестиада), на 35 километра от Преспанското езеро, между планините Вич и Грамос и се смята за един от най-красивите в Егейска Македония. Център на кожухарството от византийско време до днес. В Кастория са запазени много средновековни църкви. От 10 век са църквите „Свети Стефан“, „Свети Архангели Митрополитски“ и „Свети Безсребреници“. След установяването на Охридската архиепископия през 11 век, градът става център на втората по важност епархия в нея, като неговият епископ носи титлата прототрон. Посещение на пещерата на дракона на полуостров Кастория.Кастория. Това е някога българският град – Костур, живописен град, удивително наподобяващ на град Охрид. За приликата допринася подобното разположение на полуостров в Костурското езеро – езеро Орестиада. За приликата допринася още и архитектурата на съхранените и до днес старинни къщи, застроени амфитеатрално по хълма, спускащ се към езерото, както и големия брой запазени и действащи и до днес около 70 на брой стари византийски църкви.
– Следва разходка до курорта Лутраки Позар, намиращ се на 390 метра надморска височина и разположен на площ от 75 м2. Водите от шест минерални извора с различна температура се събират заедно, за да образуват естествена река с невероятни естествени водопади. Едната половина от реката е със студена вода, а другата половина от водите на реката са с температура 37 градуса и цялото това чудо на Природата тъне сред оазис от зеленина на окръжаващата го гора. Неслучайно местните жители наричат това благодатно място – градините на РАЯ, а лечебните води на реката – благословени.
– Свободно време. Нощувка
ДЕН 4 – 15.06.2025 г.
– 07:00 – 08:00 Закуска
– 08:00 – Лутраки – Солун – разглеждане и отбелязване на богомилските намерени артефекати в църквата Св. Димитър.
Към 11 часа пристигане в Солун и разглеждане на града. Предвидено време 3 часа за посещение на Църквата „Св. Димитър“ – най-големият православен храм в Солун, пазещ мощите на светеца; Ептапиргио – крепост, от която се открива най-красивата панорама над града и термическия залив; Операта; Римските останки от някогашния укрепен град, Арката на император Галерий.
– Около 15:00 – отпътуване към София. Пристигане към 19:00ч.
Възможни са промени в програмата и маршрута.
Забележка: В манастирите е неприемливо да се влиза с къси панталони и голи рамене, а жените трябва да са с поли. Моля имайте предвид подходящо облекло за там. Неподготвените могат да вземат назаем пола или шал на входа на всеки манастир.
Ценa: 510 лв.
Доплащане за самостоятелна стая /3 нощувки/ – 190 лв.
Цената включва:
– Комфортен туристически автобус – беседи в автобуса;
– водач;
– три нощувки със закуски в луксозен хотелски комплекс в Кастория;
– застраховка за пътуване;
– организационни разходи;
– командировка на шофьора;
Цената не включва:
– изхранване за обяд и вечеря;
– разходи от личен характер;
– входни такси за посещаемите обекти – по 3 евро за такса за всеки манастир; билет за пещерата в Едеса – 1 евро.
Забележка: Цената е валидна при 30 плащащи участника.
При по-малък брой може да се наложи доплащане, уведомяваме своевременно.
В случай на отказ на клиента да пътува при заплатена такса, капаро се възстановява до 30 работни дни преди началото на обявената дата на отпътуването.
1. Моля попълнете следната форма за записване по-долу и очаквайте потвърждение от нашия екип:
2. След потвърждение, моля заплатете цялата сума или капаро – 50% от посочената редовна цена, по следната банкова сметка:
Получател: АКТИАНО ЕООД
Сметка: Първа инвестиционна банка
IBAN: BG84FINV91501017180869
Основание: Семинар Метеора 12.06-15.06.2025